Operator site i jego zaawansowane zastosowania

Większość osób pracujących w branży SEO zapewne zna i często wykorzystuje operator site:. Jednakże, na pewno nie każdy jest świadomy w jak wielu różnych kombinacjach może on występować. Artykuł ten prezentuje krótkie zestawienie możliwości jakie daje nam operator site:

1. site:nazwadomeny.com

Jest to najbardziej podstawowa forma operatora site, wykorzystywana najczęściej do sprawdzenia stanu zaindeksowania danej domeny (lub subdomeny) w Google. Należy pamiętać, że zapytanie takie zwróci nam przybliżoną liczbę zaindeksowanych podstron. W większości przypadków używamy pomijając protokół http:// oraz prefix www.

2. site:nazwadomeny.com/folder

Powyższe zapytanie jest najprostszym sposobem na zawężenie ilości wyników. Zwróci ono jedynie zaindeksowane podstrony w danym folderze. Jeżeli jesteśmy zaznajomieni z adresacją występującą na witrynie, używając tego operatora możemy w wielu przypadkach wyłapać potencjalne problemy z indeksacją określonych treści (na przykład postów na firmowym blogu).

3. site:subdomena.nazwadomeny.com

Powyższe zapytanie zwraca wyniki zawężone tylko do określonej subdomeny. Bardzo często bywa tak, że w początkowej fazie rozwijania danego projektu tworzone są różnego rodzaju subdomeny testowe. W wielu przypadkach, zdarza się, że o takich subdomenach zapomina się i zostają one zaindeksowane nie do końca zgodnie z naszą wolą. W takich sytuacjach przydaje się operator site, zawężony do nazwy subdomeny.

4. site:nazwadomeny.com inurl:www

Zapytanie to wyszukuje pożądany tekst w adresie URL. W ten sposób możemy łatwo wyszukać podstrony o określonym schemacie adresów URL. Dodatkowo, stosując powyższe zapytanie możemy zobaczyć, czy w indeksie Google znajduje się domena „z www” czy „bez www”.

5. site:nazwadomeny.com -inurl:www

Dodanie minusa do operatora inurl:, sprawi, że Google pominie w wynikach podstrony zawierające w adresie określony fragment tekstu. W ten sposób możemy (na przykład) znaleźć wszystkie zaindeksowane podstrony, w obrębie domeny, które nie zawierają przedrostka www. Oczywiście minus możemy również stosować z większością innych operatorów stosowanych w Google.

6. site:nazwadomeny.com inurl:https

Stosując to zapytanie, możemy w łatwy sposób znaleźć wszystkie podstrony w określonej domenie, które funkcjonują na protokole https://.

7. site:nazwadomeny.com inurl:parametr

Powyższe zapytanie pomoże nam, gdy chcemy znaleźć adresy URL, z różnego rodzaju parametrami takimi jak sortowanie czy paginacja. Adresy takie bardzo często powodują problem duplikacji treści i z tego względu nie powinno się ich indeksować.

8. site:nazwadomeny.com fragment tekstu

Powyższe zapytanie jest prawdopodobnie jednym z najbardziej znanych i wykorzystywanych. Pozwala ono odszukać podstrony w obrębie danej domeny, zawierające w swojej treści określony fragment tekstu. Zapytanie to może okazać się jednak mało dokładne, gdyż Google zwróci nam wyniki zawierające określone słowa, ale nie koniecznie wszystkie z nich oraz nie koniecznie występujące obok siebie.

9. site:nazwadomeny.com „fragment tekstu”

Podobnie jak zapytanie 8, to zapytanie również zwraca nam podstrony danej domeny, na których występuje określony fragment tekstu. Jest jednak jedna znacząca różnica – umieszczając fragment tekstu w cudzysłowach, Google zwróci nam listę podstron, które w swojej treści posiadają dokładnie taki fragment – a nie jakąś jego część. Zapytanie to jest nieocenione w sytuacji, kiedy chcemy znaleźć potencjalne wewnętrzne duplikaty treści danej domeny.

10. site:nazwadomeny.com fragment tekstu OR inny fragment

Zapytanie to pozwoli odnaleźć wszystkie podstrony zawierające w swojej treści jeden lub drugi fragment tekstu.

11. site:nazwadomeny.com „* najtańszych *”

Gwiazdka – tzw. wildcard zastępuje nam dowolny fragment tekstu. Powyższe zapytanie pozwoli nam więc znaleźć zarówno strony posiadające w treści tekst „10 najtańszych telefonów komórkowych” jak równnież „sto najtańszych dysków twardych”. Oczywiście możliwości jest znacznie więcej…

12. site:nazwadomeny.com ~fraza

Zastosowanie tyldy (~) nakazuje Google wyszukać wszystkie podstrony zawierające w swojej treści frazy powiązane z frazą z zapytania.

13. site:nazwadomeny.com intitle:”fragment tekstu”

Powyższe zapytanie pozwoli wyszukać wszystkie strony w obrębie danej domeny posiadające w swoim tytule (znacznik <title>) określony fragment tekstu. Zapytanie to będzie przydatne na przykład do szybkiego ocenienia unikalności znaczników title na danej witrynie.

14. site:nazwadomeny.com filetype:pdf

Dzięki powyższemu zapytaniu odszukamy wszystkie zaindeksowane dokumenty pdf występujące w obrębie danej domeny. Oczywiście istnieje również możliwość wyszukania innych typów plików.

15. site:.edu „fragment tekstu”

Powyższe zapytanie pozwoli wyszukać wszystkie strony znajdujące się w domenach .edu, zawierające w swojej treści określony fragment tekstu. Na tej samej zasadzie można również wyszukiwać strony w dowolnych innych domenach (funkcjonalnych, narodowych itd.).

Przedstawione w tym artykule przykłady zastosowania operatora site: z całą pewnością przydadzą się w wielu codziennych zadaniach związanych z SEO. Ich praktyczne wykorzystanie jest zależne tak na prawdę tylko od naszej kreatywności…

Data: czwartek, Styczeń 31st, 2013, 11:21
Kategoria: Hyde Park.