Blisko tydzień temu Facebook wprowadził jedną z największych i najważniejszych zmian w swoim interfejsie wyszukiwania. Mowa o tzw. Graph Search, które jak przekonuje Mark Zuckerberg ma się stać „trzecim filarem”, (obok Newsów oraz Osi czasu) na którym opierać się będzie portal społecznościowy. Czym zatem różni się Graph Search od tradycyjnej wyszukiwarki? Jego główną zaletą jest możliwość wielowymiarowego wyszukiwania informacji.

Możemy na przykład wyszukać wszystkich ludzi, którzy ukończyli tę samą uczelnie co my, w tym samym roku oraz mają te same zainteresowania. Albo, możemy wyszukać restauracje sushi, w określonym mieście, które są lubiane przez naszych znajomych. Możliwości jest naprawdę sporo. Obecnie Graph Search umożliwia wyszukiwanie w 4 następujących obszarach: Ludzie, Zdjęcia, Miejsca, Zainteresowania.

Dodatkowo, Mark Zuckerberg zapewnił, że Graph Search od samego początku, był projektowany z myślą o zachowaniu prywatności użytkowników. Dlatego też, wyniki wyszukiwania zawierać będą tylko te informacje, których wyświetlanie jest dozwolone dla danej osoby. Ponadto, wraz z wprowadzeniem Graph Search, Facebook został zintegrowany z wyszukiwarką Bing, za pomocą, której możemy wyszukiwać treści na zewnętrznych witrynach. Czy Graph Search zrewolucjonizuje sposób wyszukiwania informacji w Internecie? Mimo, że pomysł jest niewątpliwie ciekawy, na rewolucję w wyszukiwaniu jeszcze chyba za wcześnie….